Mobil vs. web applikációk
Olvasási idő: 3 PercMostani cikkünkben körüljárjuk, hogy mi a különbség a mobilalkalmazás és a webalkalmazás között. Nézzük, milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek ezek az alkalmazások és mikor érdemes egyik vagy másik mellett letenni a voksunkat!
Mit nevezünk mobilalkalmazásnak?
Mobilalkalmazásnak nevezzük azt a szoftvert vagy programot, amely közvetlenül az okostelefonra van telepítve. A mobilalkalmazások telepítése alkalmazásbolton keresztül történik (például a Google Play vagy az Apple App Store áruházból). Kétféle mobilalkalmazás létezik, a natív és a hibrid.
Az alkalmazás – jellegétől függően – a legtöbb esetben internetkapcsolat nélkül is működik. Kifejezetten egy platformra lettek kifejlesztve egyedi programozási nyelv használatával (pl. Swift vagy Objective-C, Java), és teljes mértékben kihasználhatják az eszköz funkcióit. Sokkal gyorsabban működhetnek a processzor erejét kihasználva, és hozzáférhetnek bizonyos hardverekhez, például a GPS-hez. Egyes okostelefonokon az alkalmazás vezérelheti az eszközöket, és maga is vezérlőként működhet. A natív alkalmazások továbbá az eszköz értesítési rendszerét is használhatják.
Mi is az a webalkalmazás?
A webalkalmazás egy olyan szoftver vagy program, amelyet egy webböngésző futtat, így az ezen keresztül érhető el. A frontend rendszerint olyan nyelvekkel készül, mint a HTML, CSS, vagy a Javascript, amelyeket a főbb böngészők is támogatnak. A háttérprogram bármilyen programozási stacket használhat.
A felhasználók egy speciális URL-re navigálva érik el őket, majd lehetőségük van „telepíteni” a kezdőképernyőjükre azzal, hogy könyvjelzőt hoznak létre az adott oldalhoz. A webalkalmazások internet-hozzáférést igényelnek első futtatásukkor, és működési sebességük a cellajel minőségétől vagy a csatlakoztatott Wi-Fi szélessáv sebességétől függ.
A webalkalmazások következő lépcsőfoka: a PWA
A webalkalmazásokból sokáig hiányzott a natív alkalmazások funkcionalitása, például a push értesítések küldése, az offline munkavégzés vagy a kezdőképernyőn való betöltődés. Mára azonban, a webböngészők és a webtechnológiák fejlődésének köszönhetően, mindezen funkciókat képesek elvégezni. Ezeket az alkalmazásokat nevezzük progresszív webalkalmazásoknak, rövidítve PWA-knak. Néhány lépéssel bármelyik webalkalmazás progresszív webalkalmazássá fejleszthető.
Miután megismerkedtünk a fogalmakkal, vegyük sorba, milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek ezek az alkalmazások!
Milyen előnyei vannak a natív applikációknak?
- A natív applikációk gyorsabbak, mint a webalkalmazások.
- Hozzáférnek a rendszer/eszköz erőforrásaihoz, mint pl. a GPS, kamera stb.
- Biztonságosabbak, mert az alkalmazásboltban egy jóváhagyási körön át kell esniük.
- Ezek az alkalmazások könnyebben fejleszthetők a fejlesztői eszközök, interface elemek és SDK-k segítségével.
A natív alkalmazások hátrányai
- Ezeknek az alkalmazásoknak a fejlesztése sokkal drágább a webes alkalmazásokhoz képest.
- Ha nagyobb célközönségnek fejlesztjük az alkalmazást, akkor több platformra (például iOS-re és Androidra) is meg kell tervezni és el kell készíteni azt, amivel lényegesen megnőnek a költségek és az elkészítési idő is.
- Ugyanígy költségnövelő tényező a natív alkalmazások karbantartása és frissítése.
- Leginkább az iOS rendszereknél nagyon hosszadalmas és nehéz az alkalmazások jóváhagyási procedúrája ahhoz, hogy végül elérhetővé válhassanak az App Store-ban.
A webalkalmazások előnyei
- A webalkalmazások böngészőn belül futnak, így nem kell telepítenünk vagy letöltenünk ezeket az eszközünkre.
- A webalkalmazások karbantartása egyszerű, mivel operációs rendszertől függetlenül közös kódbázissal rendelkeznek, ezáltal költség- és időhatékony.
- Ezek az alkalmazások automatikusan frissülnek a felhasználónál, nem szükséges azt a felhasználói oldalról jóváhagyni.
- A webalkalmazások könnyebben és gyorsabban lefejleszthetők, mint a natív alkalmazások.
- Mivel az alkalmazásboltok jóváhagyása nem szükséges, így a webalkalmazások könnyebben elindíthatóak.
- A progresszív webalkalmazások számos natív alkalmazásnál elérhető funkcióval is rendelkeznek (például a push notification, geolocation, offline mód stb.).
Milyen hátrányai lehetnek a webalkalmazásoknak?
- Bizonyos esetekben lassabban működhetnek, mint a natív alkalmazások, ez leginkább az internet sávszélességtől függ. Mivel azonban a PWA képes internet-hozzáférés nélkül is működni, így, ha már egyszer letöltődött a webalkalmazás az eszközünkre, onnantól a működése gyors lesz.
- Némiképp nehezebb megtalálni a webalkalmazásokat, mert nincs egy közös gyűjtőhelyük egy alkalmazásboltban.
- Nagyobb biztonsági kockázatot jelenthetnek, azonban szakértő csapat által készített webalkalmazásnál ez a kockázat is elhanyagolható.
Mikor melyiket érdemes választani?
A fentiekből láthatjuk, hogy csak abban az esetben hasznos egy natív applikációt fejleszteni, ha a biztonság a legfontosabb tényező, hiszen ezen előnye mellett a ráfordítandó költség- és időbefektetés sokkal magasabb lehet.
A webalkalmazások viszont számos előnnyel bírnak. Mind az iOS-t használók, mind az Android-ot használók tábora könnyen elérhető egyetlen applikáció fejlesztéssel, ezáltal költséghatékonyabbak. Egyszerűbb a karbantartásuk és fejlesztésük is. A progresszív webalkalmazásoknak hála, ma már számos funkció megvalósíthatóvá vált, amiket korábban csak a natív alkalmazásokkal lehetett megcsinálni.
A hátrányok között említett megtalálhatósági probléma pedig abban az esetben semmiképpen sem jelenthet komoly hátrányt, ha az adott cég vagy márka már amúgy is rendelkezik egy website-tal, ahol hirdetni tudja az applikációját, mely használatával a célközönsége számos kényelmi funkcióhoz juthat.
Ajánlatkérés